2014-15 Finger Lakes NY Qualifying Tournament

Finger Lakes NY Qualifying Tournament
St John Fisher College, Rochester
December 13, 2014

Participating Teams

Team Name School City State Country
620 Raiders of the Lost Robot Hornell City Schools Hornell NY
796 Harley Wolves The Harley School Rochester NY
3750 Error 404 Home School Henrietta NY
4978 Raider Robotics Palmyra-Macedon Senior High School Palmyra NY
5020 Kilabots Williamson Senior High School Williamson NY
5065 Bee Awesome Byron-Bergen Central Schools Bergen NY
5356 Tardis Family Friends/Corning Inc. Corning NY
5484 Enderbots Family Friends/Corning Inc. Corning NY
5485 Gorillabots Family Friends/Corning Inc. Corning NY
5927 B.O.R.G. Bloomfield First Robotics Inc. Bloomfield NY
6993 System Upgrade North Park Middle School Lockport NY
6996 Oncoming Storm Penfield Senior HS / Bay Trail MS Rochester NY
7230 Robotoms Syracuse Academy of Science Charter School Syracuse NY
7743 Lansing Bobcats Lansing High School Lansing NY
7773 Tri-force Bloomfield First Robotics Inc. Bloomfield NY
8145 Brighton Robotics Brighton High School Rochester NY
8568 Spencerport Tech Rangers Spencerport High School Spencerport NY
8767 Deus ex Machina CCE – Schuyler County Montour Falls NY
8806 The Dark Matter Dragons Mynderse Academy Seneca Falls NY
8933 Greater Rochester Robotics Churchville-Chili Senior High School Churchville NY
9293 fenix Buffalo Academy of Science Charter School Buffalo NY

Award Winners

Team # Team # Team #
Winner 2nd Place 3rd Place
Control 9293 6996 5356
Motivate 5927 5484 5485
PTC Design 5484 5356 6996
Rockwell Collins Innovate 796 6996 5356
Connect 7743 6996 8568
Think 5356 6996 620
Winner 2nd Place 3rd Place
Inspire 6996 5356 5484
Judges Award (write title) 8767 MacGyver Award
Judges Award (write title)
Winner Name & Team # Finalist Name & Team # Finalist Name & Team #
Compass Award (If given)
Promote Award (If given)
Captain 1st Picked 2nd Picked
Winning Alliance 620 796 5065
Finalist Alliance 6993 5020 9293

Teams Advancing to the Empire NY Championship

Advancement Criteria Team #
1. Inspire Award Winner 6996
2. Finger Lakes NY Winning Alliance Captain 620
3. Inspire Award Finalist 2 5356
4. Finger Lakes NY Winning Alliance First Pick 796
5. Inspire Award Finalist 3 5484
6. Finger Lakes NY Winning Alliance Second Pick 5065
7. Think Award Winner 5356 – Already qualified
8. Finger Lakes NY Finalist Alliance Captain 6993

Match Results

Match Result Red Blue
Q-1 142-249 B 6996 7773
8806 8145
Q-2 110-50 R 7743 5484
620 9293
Q-3 218-66 R 796 5065
5020 3750
Q-4 70-144 B 5485 8933
5356 8767
Q-5 29-90 B 5927 7230
4978 8568
Q-6 71-110 B 8933 6993
7743 3750
Q-7 100-85 R 620 4978
5927 8806
Q-8 239-90 R 5065 7773
7230 5485
Q-9 70-140 B 5356 6993
8145 5020
Q-10 234-30 R 5484 8568
6996 796
Q-11 227-40 R 9293 8767
5020 8806
Q-12 270-148 R 5065* 6996*
620 5356
Q-13 193-164 R 9293* 8568
6993 5485
Q-14 110-84 R 7773 5927
8933 5484
Q-15 50-166 B 8145 7743
7230 796
Q-16 140-72 R 4978 8767
3750 6996
Q-17 238-170 R 5065 8568
8806 7743
Q-18 60-152 B 3750 5356
9293 5927
Q-19 158-227 B 8933 620
7230 5020
Q-20 234-119 R 7773 8767
796 6993
Q-21 0-82 B 4978 5485
8145 5484
Q-22 190-80 R 620 7773
8568 3750
Q-23 232-50 R 5927 5065
8767 8145
Q-24 232-130 R 796 8933
9293 4978
Q-25 170-56 R 5485 7743
6996 5020
Q-26 118-161 B 5356 8806
5484 7230
Q-27 267-230 R 6993 5065
6996 9293
SF-1-1 166-136 R 620 8806
796 8767
5065 7773
SF-2-1 206-130 R 6993 6996
5020 7230
9293 5927
SF-1-2 239-156 R 620 8806
796 8767
5065 7773
SF-2-2 232-260 B 6993 6996
5020 7230
9293 5927
SF-2-3 269-178 R 6993 6996
5020 7230
9293 5927
F-1 348-249 R 620 6993
796 5020
5065 9293
F-2 167-30 R 620 6993
796 5020
5065 9293

Qualifying Rankings