2014-15 Mid-Hudson NY Qualifying Tournament

2014-15 Mid-Hudson NY Qualifying Tournament

Bionic Brouhaha II: The Second One
Saturday, January 10, 2015
Kennedy Catholic High School, Somers, NY

Participating Teams

Team Name School City State Country
18 Techno Chix Girl Scouts Heart of the Hudson Pleasantville NY USA
28 PolyGnomes Green Meadow Waldorf School Chestnut Ridge NY USA
36 Wyverns Kingswood Oxford School West Hartford CT USA
4654 Jellyfish Blind Brook High School Rye Brook NY USA
5017 RoboEpic Greenwich Academy Greenwich CT USA
5050 Pelham Robotics Team Pelham Memorial High School Pelham NY USA
5637 Tech-Wise Guys North Salem Middle/High School North Salem NY USA
5997 SuperUsers Pleasantville High School Pleasantville NY USA
6081 i²robotics Minuteman Robotics Westport CT USA
6567 Roboraiders Red Hook Senior High School Red Hook NY USA
6761 R.E.D. bots Riverside High School Yonkers NY USA
7094 BASEMENTALISTS Cornell Coop Ext 4H Robotics Club New Hartford NY USA
7486 uFn Suffern Senior High School Suffern NY USA
7487 Super 7 Suffern Senior High School Suffern NY USA
7488 The Vending Machine Suffern Senior High School Suffern NY USA
7890 Space Lions Horace Mann School Bronx NY USA
8490 Mamaroneck Tigers Mamaroneck High School Mamaroneck NY USA
9024 Montfort Academy The Montfort Academy Mount Vernon NY USA
9094 Rambots Riverside High School Yonkers NY USA
9479 New Ro-Bots New Rochelle High School New Rochelle NY USA
9541 Xeno Gaels John F Kennedy Catholic High School Somers NY USA

Award Winners

Team # Team # Team #
Winner 2nd Place 3rd Place
Control 7890  Space Lions 6081 i²robotics 7094 BASEMENTALISTS
Motivate 4654 Jellyfish 7488 The Vending Machine 18 Techno Chix
PTC Design 7094 BASEMENTALISTS 7488 The Vending Machine 28 PolyGnomes
Rockwell Collins Innovate 7487 Super 7 5997 SuperUsers 9541 Xeno Gaels
Connect 36 Wyverns 18 Techno Chix 7486 uFn
Think 5017 RoboEpic 6081 i²robotics 7890 Space Lions
Winner 2nd Place 3rd Place
Inspire 6081 i²robotics 7890 Space Lions 7094 BASEMENTALISTS
Judges Award (write title)
Captain 1st Picked 2nd Picked
Winning Alliance 28 PolyGnomes 6081 i²robotics 7487 Super 7
Finalist Alliance 9541 Xeno Gaels 7094 BASEMENTALISTS 36 Wyverns

Teams Advancing to the Empire NY Championship

Advancement Criteria Team #
1. Inspire Award Winner 6081
2. Mid-Hudson Bionic Brouhaha II Winning Alliance Captain 28
3. Inspire Award Finalist 2 7890
4. Mid-Hudson Bionic Brouhaha II Winning Alliance First Pick 6081 – Already qualified
5. Inspire Award Finalist 3 7094
6. Mid-Hudson Bionic Brouhaha II Winning Alliance Second Pick 7487
7. Think Award Winner 5017
Host Team 5602

Match Results

Match Result Red Blue
Q-1 136-242 B 9024 6081
7488 9541
Q-2 20-80 B 18 4654
6761 36
Q-3 70-40 R 5050 9094
5997 9479
Q-4 184-190 B 7890 5637
6567 5017
Q-5 126-179 B 7487 7094
8490 28
Q-6 106-90 R 5017 7486
7488 4654
Q-7 80-331 B 7094 18
5997 6081
Q-8 140-58 R 5050 9024
8490 5637
Q-9 186-254 B 6567 28
7486 9541
Q-10 161-206 B 36 7487
9094 7890
Q-11 225-80 R 9479 6761
28 5017
Q-12 40-70 B 5050* 7487*
18 9541
Q-13 100-20 R 6567* 4654
9094 9024
Q-14 90-120 B 9479 7486
6081 8490
Q-15 40-50 B 6761 7488
5997 7890
Q-16 120-162 B 36 7094
5637 7486
Q-17 110-50 R 4654 8490
6567 5997
Q-18 292-30 R 7094 9094
9541 6761
Q-19 170-195 B 7487 5637
5017 6081
Q-20 248-110 R 9479 18
7890 9024
Q-21 210-226 B 5050 7488
36 28
Q-22 190-40 R 9024 7487
7486 5997
Q-23 90-170 B 8490 5017
9541 36
Q-24 101-110 B 6081 7890
4654 5050
Q-25 173-50 R 7094 6567
7488 9479
Q-26 196-80 R 5637 9094
28 18
Q-27 150-80 R 6761 5050
7487 6567
SF-1-1 160-30 R 28 5017
6081 5637
7487 8490
SF-2-1 147-210 B 7890 9541
7488 7094
5050 36
SF-1-2 192-50 R 28 5017
6081 5637
7487 8490
SF-2-2 151-213 B 7890 9541
7488 7094
5050 36
F-1 228-182 R 28 9541
6081 7094
7487 36
F-2 226-138 R 28 9541
6081 7094
7487 36

Qualifying Rankings

Rank Team # Team Name QP RP Highest Matches
1 28 PolyGnomes 10 512 254 5
2 7890 Space Lions 8 526 248 5
3 9541 Xeno Gaels 8 382 292 5
4 7488 The Vending Machine 8 366 226 5
5 7094 BASEMENTALISTS 8 336 292 5
6 5017 RoboEpic 6 554 190 5
7 7486 uFn 6 526 190 5
8 5637 Tech-Wise Guys 6 502 196 5
9 6081 i²robotics 6 477 331 5
10 5050 Pelham Robotics Team 6 359 210 5
11 36 Wyverns 4 511 210 5
12 7487 Super 7 4 467 206 5
13 8490 Mamaroneck Tigers 4 354 140 5
14 9479 New Ro-Bots 4 350 248 5
15 4654 Jellyfish 4 231 110 5
16 6567 Roboraiders 2 440 186 5
17 18 Techno Chix 2 260 331 5
18 5997 SuperUsers 2 250 80 5
19 9024 Montfort Academy 2 244 190 5
20 9094 Rambots 2 241 161 5
21 6761 R.E.D. bots 2 160 150 5

QP (Total Qualification Points) – 2 Points for a WIN, 1 Point for a TIE, 0 Points for a LOSS.

RP (Total Ranking Points) – Ranking points are awarded using the losing alliance’s score in each match before penalties.

Highest (Highest Match Score) – The highest match score awarded to the team.

FTC Scoring Software © 2014-2015 FIRST®
Team Rankings generated at 01/10/15 04:54:03 PM